loader
Scroll to top
Na ratunek tonącej Giżyckiej Grupie Regatowej!

Na ratunek tonącej Giżyckiej Grupie Regatowej!

Wydawałoby się, że trzeci klub sportowy w województwie, trzeci klub żeglarski w Polsce, posiadający do dyspozycji nową Miejską Bazę Sportów Wodnych w Giżycku, świetnych trenerów i sporo nowego sprzętu nie powinien na nic narzekać. Przecież wychowaliśmy się wielu medalistów Mistrzostw Polski oraz medalistów Mistrzostw Świata i Europy …

Z końcem sezonu 2018 dotychczasowa powiatowa Międzyszkolna Baza Sportów Wodnych została przeniesiona w struktury Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Giżycku, zakończyła się budowa nowej bazy w EKOMARINIE i wówczas z optymizmem, jako uczniowski klub sportowy działający dotychczas przy MBSW opuściliśmy starą, nie nadającą się już do użytkowania siedzibę. Wydawało się, że zmiana ta została poprzedzona odpowiednimi analizami, m.in. wszelkie informacje w zakresie kosztów ponoszonych przez powiat i związanych z wyjazdami grup żeglarskich (paliwo do bazowych busów, pontonów i delegacji trenerskich) zostały do Urzędu Miejskiego przekazane. W nazwie Bazy „Miejska” zastąpiła „Międzyszkolną”.

Zgodnie z zapowiedziami Burmistrza Giżycka Pana Wojciecha Karola Iwaszkiewicza – miało być lepiej, wręcz wchodziliśmy XXII wiek …

Miasto odzyskało atrakcyjny teren nad jeziorem, stara baza została zburzona, obecnie trwa przebudowa nadbrzeża.

Pełni nadziei, pomysłów i energii (tego nigdy nam nie brakowało) z początkiem ubiegłego roku zabraliśmy się do pracy – przecież na grudniowej Giżyckiej Gali Żeglarskiej (otwierającej nową Bazę) jedna z naszych zawodniczek Madzia obiecała Burmistrzowi, że za stworzone świetne warunki odwdzięczymy się wynikami ...

Sezon nie należał do łatwych, ciągle borykaliśmy się z różnymi problemami organizacyjnymi. W nowych warunkach trzeba było się dotrzeć. W końcu w czarny piątek 9 sierpnia 2019, w trakcie oraz tuż przed głównymi imprezami w sezonie, otrzymaliśmy dramatyczną dla nas informację, że wszelkie wyjazdy bazowymi busami (dwa zostały przejęte przez MOSIR razem z powiatowym majątkiem starej Bazy, jeden został zakupiony z Giżyckiego Budżetu Obywatelskiego) zostają wstrzymane z uwagi na brak środków na paliwo oraz na delegacje trenerów. To na tych samochodach opiera się głównie transport zawodników i sprzętu.

Nie wiedzieliśmy wówczas, że to dopiero początek naszych problemów. Licząc, że jest to sytuacja przejściowa, po burzy mózgów błyskawicznie podjęliśmy decyzję: pożyczamy od MOSIRu busy i tankujemy je sami, pokrywamy również koszty pobytów trenerów, tak by mogli otrzymać bezkosztowe delegacje i by podczas wyjazdów legalnie przebywali w pracy. Przerwania szkolenia i rywalizacji sportowej nawet nie braliśmy pod uwagę. Było to dla nas ogromne obciążenie finansowe, które trwało niestety do końca 2019 roku … i trwa nadal. Tylko ciężka praca klubowych rodziców i wsparcie Przyjaciół sprawiły, że nie zakończyliśmy roku z długami. Nowy 2020 rok zaczął się dla Giżyckiej Grupy Regatowej totalną katastrofą – w budżecie MBSW na paliwo do busów nie ma nic. Dyrektor MOSIRu rozkłada ręce – taki budżet otrzymał i takim gospodaruje. Dotychczasowe rozmowy i korespondencja z Burmistrzem Miasta nie przynoszą żadnych efektów, wręcz przeciwnie – tylko pogarszają i tak fatalną sytuację. Co się stało, że stosunek władz miejskich do Giżyckiej Grupy Regatowej (postrzeganej dotychczas jako wizytówka miasta) tak bardzo się w ciągu minionego roku zmienił? Nie wiemy ...

W dniu 4 lutego dobiła nas informacja o dokonanym przez Burmistrza Miasta Giżycko podziale dofinansowania na szkolenie sportowe dla klubów w 2020 roku. Po raz pierwszy w historii miejskich grantów (a mamy ją udokumentowaną co najmniej przez ostatnich 15 lat) dzieci i młodzież – zawodnicy sportowi uprawiający w Giżycku żeglarstwo regatowe nie otrzymali żadnego wsparcia.

Kwotę 282.000 zł przeznaczoną dla klubów na szkolenie sportowe (250.000 ze szkolenia sportowego + 32.000 z kultury fizycznej) Burmistrz Miasta Giżycko - Żeglarskiej Stolicy Polski podzielił na następujące dyscypliny:

60,6 % tj. 171.000 zł - piłka nożna

11,7 % t. 33.000 zł - pływanie

10,3 % tj. 29.000 zł - sporty walki

10 % tj. 28.000 zł - łyżwy

4,2 % tj. 12.000 zł - siatkówka

3,2 % t. 9.000 zł – koszykówka.

W 2017 roku otrzymaliśmy na szkolenie sportowe 55.000 zł, w 2018 – 89.000 zł, w 2019 – 61.000 zł. Były to środki przeznaczone głównie na dofinansowanie noclegów i wyżywienia zawodników podczas wyjazdów na regaty i zgrupowania. Większość kosztów związanych z wyjazdami dzieci i tak zawsze ponosili rodzice. Koszt utrzymania jednego zawodnika, w zależności od ilości zgrupowań zagranicznych, kosztuje obecnie rodzica średnio 10.000 zł w sezonie. W kwocie tej oczywiście nie ma kosztu sprzętu i ubrań regatowych – są to wyłącznie koszty pobytu, transportu i wpisowego do regat.

Nie ma w Giżycku klubu sportowego, w którym zaangażowanie finansowe, rzeczowe i osobowe rodziców byłoby tak duże.

Nie jesteśmy stowarzyszeniem, który tylko i wyłącznie wyciąga roszczeniowo ręce do Burmistrza Giżycka po pieniądze. Środki finansowe zdobywamy wszędzie gdzie tylko jest to możliwe – realizujemy projekty ze środków MSiT, MEN i Narodowego Instytutu Wolności, piszemy do sponsorów, organizujemy akcje charytatywne, podejmujemy wiele przeróżnych działań. Za tą aktywność zostaliśmy właśnie ukarani.

Wszyscy w klubie pracujemy społecznie - po ludzku mimo wielu różnic lubimy się i świetnie czujemy wartość jaką niesie w wychowaniu dzieci żeglarstwo.

Prowadzimy szkolenie dla blisko setki młodych żeglarzy w klasach Optimist, 420, Laser 4.7, Laser Radial, Laser Standard i Techno. W każdym roku organizujemy około 70 wyjazdów wszystkich żeglarskich grup na zgrupowania i regaty. W zeszłym roku w krajowym systemie rywalizacji sportowej dzieci i młodzieży zdobyliśmy rekordową w historii klubu i Giżycka ilość punktów – 211,5!

Drodzy Kibice, Przyjaciele i Rodzice, co nas nie zabije - musi nas wzmocnić! Chociaż chwilowo opadły nam ręce i skrzydła, nie poddajemy się i szukamy finansowania. Jesteśmy otwarci na wszelkie pomysły - nawet najdziwniejsze. Jeśli ktoś może rzucić nam koło ratunkowe – będziemy niezmiernie wdzięczni. Każda, nawet najdrobniejsza kwota ma dla nas ogromne znaczenie.

https://zrzutka.pl/t2t8zx?utm_medium=social&utm_source=facebook&utm_campaign=sharing_button&fbclid=IwAR2VSH8TKvHoPdVXeZFPNCVeuXjvezEyVM_l1MbHjCJ4ZXvNMtWvLay07DY

Wszystkich, którym zależy na rozwoju żeglarstwa regatowego w Giżycku zapraszamy na spotkanie 9.02.20 godz. 18.00 w siedzibie MBSW.

W razie pytań i wątpliwości zapraszamy do kontaktu:

tel. 602686577 Alicja Klimaszewska Prezes GGR

tel. 501199713 Adam Fabisiak V-ce Prezes GGR

© 2020 Giżycka Grupa Regatowa | Delivered by UpwindMedia